Szkoła Podstawowa w Budzowie z filią w Grodziszczu

57-214 Budzów

ul. Henryka Pobożnego 1

Wielki sukces Oliwii Gustaw

Kresy – to kraina, która ściśle powiązana jest z historią naszej Ojczyzny. Można je poznawać poprzez biografie istotnych postaci, takich jak Stanisław Żółkiewski, czy choćby Tadeusz Kościuszko. Ale można też ich historię – zwłaszcza XX wieku - poznawać poprzez „zwykłych” przedwojennych ich mieszkańców. I właśnie tym tematem, w ramach Konkursu Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku IV edycja ogólnopolska dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół średnich, zajęła się uczennica klasy VII a, Oliwka Gustaw - pod czujnym okiem p. Joli Spychalskiej. Organizatorem konkursu był IPN.

Owym „zwykłym”/ale tak naprawdę niezwykłym bohaterem Kresów jest mieszkanka naszej gminy p. Józefa Bazan. I to dzięki niej, Jej wspomnieniom, powstała praca Oliwki: „ Gdy sięgam pamięcią wstecz… Wielcy i mali ludzie Kresów”

Konkurs miał charakter dwuetapowy: wojewódzki i ogólnopolski. I w jednym i drugim Oliwka odniosła sukces: na etapie wojewódzkim autorka zajęła II miejsce (kwalifikacja do etapu ogólnopolskiego), a na etapie ogólnopolskim przyznano Jej tytuł laureata.

Dla Oliwki i Jej opiekuna gratulacje…